knigi
anima

Spis treści do numeru 116

Aleksander Nawrocki –  Drodzy czytelnicy i miłośnicy poezji                                                       

Program XVI Światowego Dnia Poezji UNESCO

Organizatorzy i współorganizatorzy

Publikacje wydane na XVI Światowy Dzień Poezji UNESCO

Miłosz Kamil Manasterski  –  notka i wiersze: Wyścig w pokoju /Race in peace, Zasady gry /      Rules of the game, Poeci i poetki / Poets and poetesses

 

            GOŚCIE SPECJALNI – POECI Z GRECJI

Liza Wrachopulu – notka i wiersz: Na Amorgos / Στην Αμοργό,

Sokratis Melissaratos – notka i wiersz: Sąd / Η  Δίκη

 Dimitris Pistikòs – notka i wiersz: Poeta i czytelnik / Ο Ποιητής κι ο αναγνώστης

 

            POECI Z ZAGRANICY (notki i wiersze)

Renata Cygan – Emigrantka

Olga Czechowa – Morwa

Danica Dana Dodić – Między

Peter Gehrisch – Mrocznie, ulica

Liubov  Krasevskaja – Mój wiatr

David Kudykov – Czego mi trzeba?

Agnieszka MackojćTerra incognita – Czyli podróż w nieznane

Marzena Mackojć – Atomowy zegar

György Mandics – Fragment z poematu W poszukiwaniu ziemi ojczystej

Nicolae Mareş – Gdy brakuje miłości

Ełka Niagołova – Lekcja miłości

Bożena Orszulak – Powrót, Na poboczu / Hors piste, Tutaj i teraz / Ici et  maintenant

Mihai Prepeliţă – Haiku, Uprzedzenie

Łyczezar Seliaszki – Miód i trucizna

Alexandru Şerban – Sonet przewrotny

Vladan Stamenković – O sześć wieków

Aleksander Sokołowski – Wiatr – plastyk

Vasile Tărâţeanu – Anielskim skrzydłem, Przeciwieństwa

Igor Válek – Czas poszukujący odpowiedzi

Lam Quang My – Bezcelowy, W Żelazowej Woli

Olga Czechowa – Dlaczego zainteresowałam się literaturą polską?

 

            POECI Z POLSKI – notki i wiersze

Aldona Borowicz – Patrząc na plac zabaw nie pragnę bezkresu

Ernest Bryll – Krajobraz

Jacek Bukowski – pisanie

Anna Czachorowska – *** Kłaniam się…

Rafał T. Czachorowski - ***Czy pamiętasz…

Piotr Dumin – ***Jak my bardzo…

Stanisław Grabowski – Królowa

Stefan Jurkowski – Golgota nasza

Jarosław Klejnocki – Antynirwana

Benedykt Kozieł – W środku tajemnicy

Paweł Krupka – Moje inicjały

Sławomir Krzyśka – A gdyby

Paweł Kubiak – wielkie nasze piątki

Władysław Łazuka – Trawy

Mira Łuksza – ***Moja przestrzeń…

 Zbigniew Milewski – Landszaft za szkłem

Anna Magdalena Mróz – Jeśli fruwasz jak mewa…

Aleksander Nawrocki – Esemesy, Czas dawno miniony

Stanisław Nyczaj – Szczodry bezmiar niczego

Jerzy Paruszewski – *** idę…  

Małgorzata Karolina Piekarska – Rozbiór

Maria Barbara Rustecka – Wychodzi przez okno

Jan Rychner – W podróży

Paweł Soroka – Zrywająca czereśnie

Mikołaj Juliusz Wachowicz – Zmierzch

Grzegorz Walczak – Chrystusik

Andrzej Walter – Powiew

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – Prośba

Wojciech Włodarczyk –*** Na atramentowy ocean…

Andrzej Zaniewski – Odczytane w świątyni odpoczywającego Buddy w Vung-Tau

Marlena Zynger – jak w handlu

 

            REPORTAŻE, ESEJE I RECENZJE

Barbara Jurkowska – Syberia – duchowe obrazy przestrzeni        

Barbara Jurkowska – XIX Kongres Kultury Duchowej w Rumunii

Kazimierz Świegocki – Lam Quang My – poeta miłości

Aleksander Nawrocki – Stefana Jurkowskiego „Pamiątki po nieobecności”

Stanisław Grabowski –Blisko ziemi – o poezji Stanisława Rogali  

Jan Zdzisław Brudnicki – Pawła Krupki aliteracje    

Stanisław GrabowskiJestem głosem waszego świata – poezja Jarosława Zielińskiego w języku             albańskim 

Paweł Krupka – Jubileusz Aleksandra Nawrockiego w Atenach

 

            WIERSZE NADESŁANE

Magdalena Lubelska-Renouf – notka i wiersze: Bieg, Zły sen

Henryk Cierniak – Śliwki

Kamila Sabina Lewandowska – Tao Milczenia

Andrzej Sondej – Nie płacz nad ziemią

Jerzy Stasiewicz – Jestem tu. Powróciłem…

 

KONKURSY

Dla najlepszych Złota Róża

 

Wiersze z XVIII Dzielnicowego Konkursu Literackiego pt. „Magia Słowa”, dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy 2015 rok.

            Katarzyna Karwowska – Tajemnicze równanie

            Małgorzata Mackiewicz – O melancholii ludzkiego bytu

            Zofia Dowiatt – Spotkanie z Aniołem

Twórczość uczniów z Gimnazjum nr 49 im. S. Starzyńskiego w Warszawie

            Urszula Wojtaś – Nieśmiertelność

            Adrianna Bizowska – Początek i kres                                  

            Aleksandra Górska – Moje smutki

            Dominika Zalewska – Wojna

            Julia Sawczuk – Łzy

            Julia Siwonia – Szara rzeczywistość

 Krystian Medard Czerwiński (Christian Medard Manteuffel) – Janusz Żernicki – hybryda osobny